Historie gilotiny. V Čechách ji používali ještě nacisté za války
25.1.2023 > NovověkVznik gilotiny je spojován s Velkou francouzskou revolucí, kdy byla nejoblíbenější metodou výkonu trestu smrti. Avšak podobné stroje či „nápady“, při kterých čekala na zločince a vrahy smrt existovaly už mnohem dříve. Jméno dostala gilotina podle „nadšence“ tohoto popravčího stroje - francouzského lékaře Dr. Guillotina.
Různé druhy metod k usmrcení odsouzených
Ruce a nohy odsouzeného byly přivázány ke čtyřem volům nebo koním, kteří se na znamení popravčího pohybovali různými směry. S veřejným pozdvižením byl nešťastník roztrhán, a to doslova na kusy.Někdy byly místo toho použity jiné stejně sofistikované způsoby zabíjení, což vzbudilo silný odpor francouzského lékaře (profesora anatomie na pařížské lékařské akademii) a politika Josepha Guillotina.
Smrt byla tímto způsobem popravy nešťastná. Podívaná trvala poměrně dlouho a aristokraté byli navíc popravováni méně bolestivým způsobem, což Dr. Guillotin, obhajující „třídní rovnost“, považoval za nespravedlivé. Gilotina měla sjednotit a urychlit popravy. Nápad se objevil v roce 1789.
Vznik gilotiny
Pro sjednocení způsobu výkonu rozsudků smrti byla ustanovena zvláštní komise. Ke konzultaci byl povolán i Dr. Louisem, v té době slavný chirurg a tajemník akademie chirurgů. Bylo rozhodnuto přijmout zařízení, které se používalo již ve 13. století v Itálii k popravám, jako laskavost pro zločince, v jejichž žilách kolovala modrá krev. Znali je i ve středověkém Německu a Skotsku.Dr. Louis osobně dohlížel na stavbu vylepšeného stroje (proto se zpočátku nazýval louiseta), který byl zadán německému tesaři a staviteli klavírů Tomiasu Schmidtovi.
Prototyp zařízení byl postaven v roce 1790. Po testech provedených na mrtvolách podstoupila 25. dubna 1792 gilotina svůj „křest ohněm“ na Place de Greve v Paříži.
Jak popsali svědci: „ ...kat uvolnil hák nože. Těžká železná čepel, která sklouzla po vodítku, zasáhla krk vraha Jacquese Nicolase Pelletiera. Uťatou hlavu, na níž bylo vidět grimasu hrůzy, valící se směrem k jásajícím prostým lidem...“
Kdo byl popraven gilotinou?
Brzy se gilotina stala rychlým a spolehlivým nástrojem revolučního teroru. Pod gilotinou mnoho posměvačů myšlenky dobrého doktora Guillotina ztratil hlavu mimo jiné i král Ludvík XVI. (26. ledna 1793), Danton (5. dubna 1794), Robespierre (28. července 1794). Celkem – během francouzské revoluce gilotina „zkrátila utrpení“ 2498 lidem.V kterých dalších zemích se popravovalo gilotinou?
Kromě Francie existovaly další země, které gilotinu k popravám používaly. V Německu – za Hitlera bylo takto popraveno více než 10 000 lidí. Gilotina se používala také v Belgii, Persii, Švédsku (poslední jmenovaná země měla vlastní gilotinu již v roce 1794) a ve Spojených státech - v Louisianě.Poslední poprava gilotinou
Naposledy byla gilotina znovu použita ve Francii, v Marseille v roce 1977. Poté byl popraven vrah jménem Djandoubi, za vraždu dvaadvacetileté ženy. Před popravou si Djandoubi vykouřil svou poslední cigaretu a vypil posledního panáka rumu.O čtyři roky později, 9. října 1981 byl trest smrti ve Francii zrušen.
Gilotina v českých zemích
I v českých zemích hrála gilotina významnou roli a to především za druhé světové války. Nacisté ji používali k popravě svých nepřátel. Nejznámější se v bývalém Protektorátu Čechy a Morava stala Pankrácká sekyrárna, která byla umístěna ve věznici na Pankráci.Zdroj: wikipedia.org, hrdelnipravo.cz
Autor: Renáta Šestáková
Štítky: #velka francouzska revoluce
#gilotina
#popravy