#bitva
Štítek má přiřazeno 47 článků:
11.2.2025 >
Středověk >
Francie

V průběhu 9. a 10. století opakovaně pustošily maďarské kmeny území střední a západní Evropy a staly se postrachem mnoha národů. Na dobitém území vraždily muže a staré ženy a z mladých dívek si dělaly otrokyně. Kvůli opakovaným nájezdům se dlouhodobě úplně vylidnily obrovské oblasti napříč kontinentem. V roce se 955 se muselo spojit půl Evropy, aby krvežíznivé Maďary zastavili.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
28.1.2025 >
Starověk >
Antické Řecko

Sparťané dlouhé roky platili za neporazitelnou vojenskou velmoc v srdci antického Řecka. Na své umění války byli náležitě pyšní. Avšak i v tomto případě, pýcha předchází pád. V bitvě u Mantineie odvážní spartští hoplíté prohráli, což zcela změnilo rozložení sil v Řecku a otevřelo prostor pro vstup nové mocnosti - Makedonie.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
30.10.2024 >
Středověk >
Blízký východ

Na počátku 11. století byla Byzantská říše v plné síle a ve svém regionu neměla žádného vážného mocenského konkurenta. V polovině století se ale na východě zjevila nová síla. Nomádské kmeny seldžuckých Turků přišly z Asie a jejich plány rozhodně nebyly mírumilovné. Císař Konstantin IX. velmi špatně vyhodnotil situaci a místo aby se novým nájezdníkům tvrdě postavil, chtěl je využít v mocenských bojích. Tak začala etapa dějin, která skončila pádem Konstantinopole i celé Byzantské říše.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
24.9.2024 >
Starověk >
Antický Řím

V průběhu
Druhé punské války uštědřil geniální kartaginský vojevůdce Hannibal Římu několik zdrcujících porážek přímo na území Itálie. První z nich se odehrála na řece Trebii a Římané zde pochopili, že tentokrát proti nim stojí minimálně vyrovnaný soupeř.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
22.6.2023 >
Středověk >
České země

V Rokycanech, v místě křížení Litohlavské ulice s Madlonovou, stojí tzv.
Černá mohyla. Je památkou na smutnou událost, která se odehrála v listopadu 1642 a při níž došlo k decimaci Madlonova jízdního pluku. Počátek tohoto tragického příběhu se pojí se druhou bitvou u Breitenfeldu, jež se odehrála se v době třicetileté války, 2. listopadu 1642, severovýchodně od Lipska. Střetla se v ním švédská vojska pod vedením
polního maršála Lennarta Torstenssona s císařským vojskem, jež vedl arcivévoda
Leopold Vilém Rakouský (mladší bratr císaře Ferdinanda III.) společně se svým zástupcem
Ottaviem Piccolominim, jenž byl polním maršálem Svaté říše římské.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
25.4.2023 >
Starověk >
Antický Řím

Roku 43 provedla římská armáda invazi do Británie. Tato největší námořní operace v tehdejší historii prověřila organizační schopnosti Římanů. První bitvy s keltskými kmeny dopadly pro Řím úspěšně, ale získat nadvládu nad celým ostrovem se ukázalo jako tvrdý oříšek.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
17.3.2023 >
Starověk >
Antický Řím

Poté co kartaginský vojevůdce Hannibal přešel se svojí armádou Alpy a zapsal se tak navždy do světových dějin, zaskočil Římany na jejich domácí půdě. Když se jeho vojsko objevilo na severu Itálie, Římané narychlo zorganizovali obranu a střetli se s nepřítelem u řeky Trebie. Zde však rok 218 př.n.l. s těžkými ztrátami prohráli. Mocný Řím však měl rezervy a brzy sestavil novou mohutnou armádu, která se vydala na pochod. Další rozhodující střet antických velmocí na sebe nenechal dlouho čekat.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
9.12.2022 >
Středověk >
České země

Žižkov, jak ho znáte dnes, vypadal v 15. století úplně jinak. Dříve se mu říkalo Vítkova hora a šlo klíčové místo pro obranu Prahy. Kolem této hory do města vedly dvě silnice, jedna se klikatila přes Špitálské pole, kde je dnes Karlín. Druhá byla na jižní straně a vedla do Horské brány.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
14.11.2022 >
Středověk >
České země

Poslední bitva husitských válek byla jednou z nejzásadnějších událostí české historie. Lišila se od předchozích bitev tím, že proti sobě stanuli dřívější spojenci – umírnění husité proti radikálním. Toto střetnutí uzavřelo etapu husitské revoluce a ukázalo cestu k nastolení náboženské tolerance.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
27.9.2022 >
Středověk

Zlatá horda v době své největší slávy ovládala velkou část Rusi a ohrožovala i západní Evropu. Český král Václav I. ve 13. století zastavil její expanzi na západ, avšak na východě byla její pozice pevná. Ovládala značné území a také okolní vládci jí museli platit tribut, protože vojensky se mongolským válečníkům nemohli rovnat. Převážná část středověké Rusi byla dlouhá desetiletí v pozici pouhého vazalského státu. Až moskevský kníže Dmitrij Ivanovič se dokázal Zlaté hordě postavit.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
30.8.2022 >
Středověk

Od 14. století čelila křesťanská Evropa
osmanské rozpínavosti. Evropské mocnosti na Balkáně pocítily jako první sílu obávaných Janičářů a osmanských děl. Dočasně se je podařilo zastavit až uherským vládcům díky rozsáhlému pásu pevností. Udržovaní pevností a početných posádek však bylo příliš drahé a bylo jasné, že jde jen o dočasné řešení. Bylo tak otázkou času, kdy dojde z rozhodující bitvě mezi muslimským a křesťanským světem.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
26.7.2022 >
Starověk >
Antický Řím

V posledních dvou desetiletích před začátkem letopočtu podnikli římští vojevůdci několik tažení proti germánským kmenům, žijícím východně od řeky Rýn. Výsledkem těchto tažení bylo akceptování určité míry římské svrchovanosti na tomto území, ačkoliv opravdovou provincií Germánie ještě rozhodně nebyla.
K potvrzení smluv mezi Římany a místními velmoži pak patřil odvod rukojmích, obvykle dětí předáků kmene. Zcela v duchu římské mistrné integrační politiky byli potomci barbarských velmožů vychováváni jako římští aristokraté.
pokračovat

Doba čtení
11 minut
1.7.2022 >
Středověk >
Anglie

Jen málokdo by neznal příběh Williama Wallace. Hrdiny z lidu, který povstal proti utlačování a dokázal spojit celé Skotsko v boji proti Angličanům. Film statečné srdce s Melem Gibsonem v hlavní roli je po právu oceňovaným historickým dílem. Jak to tak u Hollywoodských filmů bývá, z opravdové historie si berou jenom něco. Jaký byl skutečný příběh skotského hrdiny Williama Wallace?
pokračovat

Doba čtení
5 minut
1.3.2022 >
Ostatní

V počátcích novověku docházelo opakovaně ke krvavým střetům technologicky vyspělejších Evropanů s méně vyspělými civilizacemi. Na jejich straně obvykle stála výhoda mnohonásobně přesily, Evropané pak zase sázeli na propracovanější strategii a zejména mnohem lepší výzbroj. Nejznámějším takovým případem je určitě konflikt
Hernána Cortése a jihoamerických Aztéků. S méně známým, ale neméně neuvěřitelným příběhem se setkáváme i na opačném konci světa. Na Filipínách svedlo jen několik desítek španělských vojáků vítěznou bitvu proti téměř tisícovce nepřátel.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
14.2.2022 >
Starověk >
Antický Řím

Hannibal byl největším nepřítelem Římské republiky a také tím nejschopnějším. Těm nejlepším generálům, které mohla republika nabídnout, uštědřil zničující porážky. Při svém tažení, které začalo ve Španělsku, překročil Pyreneje, Galii a Alpy, až nakonec stanul na území Itálie. V bitvách u Trebie a Trasimenského jezera drtivě rozdrtil republikánskou armádu. Republika však dokázala sestavit nové vojsko a opět se Hannibalovi postavila.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
28.1.2022 >
Starověk >
Antické Řecko

Sparta byla největší velmocí antického Řecka. Nebylo tomu tak vždy, ale po vyhrané Peloponézské válce to byl nezpochybnitelný fakt. V Bitvě u Leucter však tento řecký hegemon utrpěl drtivou porážku, která zcela vychýlila rovnováhu sil v Řecku. Sparta jednou provždy přišla o svoji pověst neporazitelné velmoci a byla odsouzena do role státu, který již dějiny netvoří, ale pouze jim přihlíží.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
23.7.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Děsivá porážka tří legií v Teutoburském lese byla pro římskou říši těžce stravitelná. V římské nátuře nebylo místo pro prohru a proto se Římané vždy poučili ze svých chyb a vrátili se na bojiště ještě silnější, aby svého nepřítele zničili. Nejinak tomu bylo i v případě bitvy v germánském lese v roce 9 našeho letopočtu. Již o pár let později začala nová vojenská kampaň, která měla Germánům názorně ukázat, že Řím se nikdy nevzdává.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
18.5.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Gaius Julius Caesar dokázal zvítězit i v beznadějných situacích. Šlo bezpochyby o jednoho z nejschopnějších stratégů starověku. Tato pověst ovšem nebyla výsledkem jeho propagandy, ale vycházela z jeho činů na bitevním poli. Caesar dokázal vyhrát bitvy, které by pro jakéhokoliv jeho současníka byly již dopředu ztracené. Jedna z takových bitev se odehrála u řeckého města Farsál a proti Caesarovi stál jeho dávný přítel Pompeius Magnus.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
28.4.2021 >
Starověk >
Antické Řecko

Perský král Dáreios, který vládl největší říši své doby se dvakrát neúspěšně pokusil obsadit výrazně menší Řecko a podmanit si svobodné městské státy. Před třetí, největší výpravou, Dáreios umírá. Ale jeho nástupce a syn, Xerxes, hodlal otcův úkol dokončit za každou cenu.
Řecko-perské války tak pokračovaly - třetí perská invaze začala roku 480 př.n.l. překročením Helléspontu a tím vstupem na území Evropy.
pokračovat

Doba čtení
7 minut
20.4.2021 >
Starověk >
Antické Řecko

Slavné bitvy u Thermopyl nebo Marathónu byly součástí mnohem většího konfliktu, který dnes označujeme jako Řecko-perské války. Tento konflikt, který trval více jak padesát let, byl soubojem obra s trpaslíkem. Obrovská Perská říše převyšovala rozdrobené řecké městské státy ve všem. Přesto se udatným Řekům podařilo udržet si svoji svobodu a opakovaně porazit největší říši své doby.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
23.3.2021 >
Starověk >
Antické Řecko

V době počátků tažení Alexandra Velikého byla Perská říše největší mocností celého světa. Na západě začínala říše v Egyptě a táhla se daleko do asijských oblastí. Jejím vládcem byl Dareios, třetí král tohoto jména. Jeho předchůdci se během řecko-perských válek snažili začlenit do své říše i území Řecka, avšak obrovská perská invaze byla odražena. Zachování samostatnosti bylo ale těžce vykoupeno smrtí tisíců mužů a zničením mnoha měst, včetně Athén.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
23.2.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Na konci třetího století před naším letopočtem zažívala Římská republika své nejtěžší časy. Po území Itálie táhla mocná Hannibalova armáda a porážela každé vojsko, které dokázala dát oslabená republika dohromady. Po bitvě u Kann, kde svoji smrt našlo přes 80 tisíc legionářů, se zdálo, že osud nově vznikající velmoci je zpečetěn. Kartágo však Římany těžce podcenilo. Právě zoufalá situace dokázala vnést do srdcí každého Římana odvahu bojovat za svoji vlast.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
9.2.2021 >
Starověk >
Antické Řecko

Přestože dnes jsou bitvy u
Thermopyl a Salamíny oslavovány jako velká řecká vítězství, ve své době ještě o vítězi Řecko-Perské války zdaleka nebylo rozhodnuto. I přes značné ztráty disponoval perský král Xerxes stále násobně větší silou, než mohly dát dohromady řecké městské státy. Obě zmíněné bitvy však do srdce perského krále zasadily strach. Právě ten ho dost možná přivedl k rozhodnutí, díky kterému se dějiny odvíjely tak, jak je dnes známe.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
27.1.2021 >
Středověk >
Svatá říše římská

Již ke konci starověku byla Evropa terorizována různými kočovnými národy z východu. Pomalu umírající Římská říše už dávno nedokázala bránit své hranice tak jako dříve. Po jejím pádu začalo vznikat mnoho nových státních útvarů. Malé a slabé státy se však nebyly schopny bránit dobře organizovaným krvežíznivým nájezdníkům. Nejznámějším a jedním z prvních těchto kočovných kmenů byly Hunové v čele s legendárním
Attilou. Nešlo však o jediný takový kmen. Po Hunech začali Evropu terorizovat Avaři a koncem 9. století také kmeny Maďarů.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
7.1.2021 >
Starověk >
Antický Řím

V prvních stoletích našeho letopočtu bylo křesťanství jen jedno z mnoha náboženství Římské říše. Stačilo by, aby jediná bitva dopadla jinak a dnes mohlo jít o zapomenuté náboženství podobně, jako například Mithraismus. Císař Konstantin však v předvečer velké bitvy viděl znamení, díky kterému křesťanství vytlačilo všechna ostatní původní římská náboženství.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
15.12.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Římská invaze do Británie byla obrovskou námořní operací, možná tou největší za celé dějiny starověku. Přestože potenciální zisky z nové provincie zřejmě nikdy nemohly vyvážit náklady celé vojenské výpravy, trval císař Claudius na jejím dobytí. Do hlavního města původních obyvatel pak triumfálně dorazil, zřejmě po Hannnibalově vzoru, s dvojicí válečných slonů.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
2.12.2020 >
Starověk >
Antický Řím

V polovině 5. století děsili Hunové celou Evropu. Žádnému vojsku se nepodařilo tyto divochy z dálných východních plání zastavit a tribut jim platil i sám císař Východořímské říše. Ani kdysi mocná Západořímská říše neměla nic, čím by mohla zastavit řádění barbarů na svém území. Slavné časy silných císařů a neporazitelných legií již byly v této době pouhou vzpomínkou.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
11.11.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Zatímco nejslavnější Kartáginský vojevůdce Hannibal stále křižoval apeninským poloostrovem a vytrvale porážel jednu římskou armádu za druhou, na ostatních frontách začínalo Kartágo zaostávat. Přestože měl Hannibal oprávněně pověst neporazitelného válečníka, nemohl bojovat všude. Další kartáginští generálové nebyli špatní, ale rozhodně nedosahovali Hannibalových kvalit.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
3.11.2020 >
Středověk >
Anglie

Mezi Angličany a Franouzi byla zlá krev celá staletí. Čekalo se tak pouze na záminku, která nakonec ve 14. století rozpoutala stoletou válku. Ta ve skutečnosti trvala 116 let, nešlo však samozřejmě o nepřetržitý boj. Mezi obdobími bojů následovala období míru, trvající často několik let. Stoletou válku (1337 - 1453) dnes rozdělujeme do třech fází. Poslední z nich započala slavnou bitvou u Azincourtu.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
14.10.2020 >
Středověk >
Francie

Bitva u Kresčaku je pro nás známá zejména tím, že v ní zemřel český král Jan Lucemburský, otec Karla IV. V globálním měřítku však měla mnohem větší dopad. Díky masivnímu nasazení silných anglických lučištníků
navždy změnila způsob vedení středověkých bitev.
Bitva, která byla součástí stoleté války, se odehrála 26. srpna 1346 a zdá se že toto datum je zřejmě pro
české krále osudné.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
7.9.2020 >
Středověk >
České země

Koncem roku 1419 bylo uzavřeno příměří mezi kališníky a katolíky čímž se situace okolo Prahy, hlavního dějistě konfliktů, mírně uklidnila. Radikálnější část husitů ale s domluvou nebyla spokojena a rozhodla se z
Prahy odejít. V čele s Janem Žižkou odcestovali do jiného centra husitů, Plzně. Ani zde však nenašli klid, k Plzni dorazil Václav z Dubé, vojenský náměstek krále Zikmunda, který město oblehl.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
31.8.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Británie byla pro Římskou republiku téměř neznámou zemí. Dřívější obchodní svazky, intenzivní zejména během řeckého rozkvětu, byly zapomenuty. Řekové odtud nakupovali hlavně jeden velmi cenný obchodní artikl, cín. Dle toho také zemi nazývali Cassiterides, tedy
cínový ostrov. První skutečný kontakt s ostrovany za římskou republiku navázal až sám slavný
Julius Caesar v roce 55 př.n.l. A jak to u něho bylo zvykem, nešlo zrovna o mírovou cestu. V rámci svého několikaletého galského tažení navštívil Británii hned dvakrát.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
26.8.2020 >
Starověk >
Antické Řecko

Marathon, slovo, které zná každý. Ne každý již ale ví, že název tohoto závodu byl odvozen od bitvy, která se odehrála 14. září 490 př.n.l. Následky bitvy u Marathonu byly opravdu dalekosáhlé. O několik let později podnikla Perská říše jako pomstu obrovskou invazi do Řecka. Její součástí byly slavné bitvy u
Thermopyl nebo
Artemisia. O více jak století později se za Perskou invazi mstil zase jeden jeden mladý král ze západu, jeho jméno
bylo Alexandr. A byla to právě bitva u Marathonu, která dala do pohybu tyto události které otřásaly antickém světem.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
20.8.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Bitva u Actia je jedna z těch bitev, o které můžeme říci, že kdyby její výsledek byl opačný, celé
dějiny by vypadaly jinak. Odehrála se v roce 31 př.n.l. a šlo o obrovskou námořní bitvu poblíž mysu Action (Řecko). Proti sobě zde stáli někdejší političtí spojenci, členové druhého triumvirátu, Gaius Octavianus (pozdější
první císař Augustus) a zkušený vojevůdce Marcus Antonius.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
11.3.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Mezi Makedonií a Římem byla dlouhou dobu zlá krev. Mohla za to samozřejmě expanzivní římská politika, ale někdy také mocenské choutky makedonských králů. Celkově mezi těmito starověkými státy proběhly
čtyři několikaleté války. Tyto střety byly z vojenského hlediska velice zajímavé. Na znepřátelených stranách se proti sobě totiž postavily dvě nejsilnější antické zbraně. Na jedné straně stála
makedonská falanga, se kterou dříve dobyl
Alexandr Veliký skoro celý známý svět
pokračovat

Doba čtení
4 minut
27.11.2019 >
Středověk >
Francie

Bitva u francouzského města Tours byla jedna z nejdůležitějších bitev v 8. století, přesto o ní víme překvapivě málo. Dokonce ani samotné datum není jisté, pravděpodobné je, že se odehrála v říjnu roku 732. S jistotou ale alespoň víme, kdo se v ní utkal. Šlo o střet křesťanského světa s expanzivním muslimským. Na straně kříže bylo francké vojsko vedené
Karlem Martelem, na straně druhé armáda Umajjovců v čele s emírem Abd ar-Rahmánem
pokračovat

Doba čtení
5 minut
23.10.2019 >
Starověk >
Antický Řím

Není příliš mnoho bitev o kterých bychom mohli říci, že je slavný římský vojevůdce Julius Caesar prohrál. Prohra je však v tomto případě přehnaně silné slovo. Caesar byl příliš schopný generál na to, aby nechal svoji armádu zničit tak jako například o rok dřív
Crassus u Karrh. Přesto nešlo o jednoznačné vítězství, na která byla generálova vojska zvyklá a bitva poznamenala Caesarovu pověst
pokračovat

Doba čtení
5 minut
11.9.2019 >
Středověk >
Blízký východ

Velké obléhání Malty z roku 1565 je jednou z klíčových bitev mezi křesťanskou Evropou a expanzivní Osmanskou říší. Tato událost je poměrně opomíjená, ale byla to právě tato bitva, která
znemožnila další expanzi Osmanů do středomoří.
Hlavní roli v tomto příběhu hraje řád Johanitů. Ten vznikl v 11. století na území křesťanského Jeruzalémského království ve Svaté zemi. Původní název tohoto řádu byl
Řád rytířů špitálu svatého Jana v Jeruzalémě. Důležitost řádu
pokračovat

Doba čtení
6 minut
16.8.2019 >
Středověk >
České země

V dějinách českého státu bylo pouze jedno období, kdy bylo české území tak rozsáhlé, že sahalo až k
pobřeží moře. Bylo to za vlády Přemysla Otakara II, známého s přídomkem
král železný a zlatý. Budoucnost krále Přemysla a s ním i českého státu vypadala velice radostně, dařilo se mu rozšiřovat své uzemí politicky, sňatkově i na bojovém poli. Bohužel dařilo se mu až příliš, český stát byl
nejmocnějším celkem v oblasti a okolní vládcové
pokračovat

Doba čtení
2 minut
13.8.2019 >
Starověk >
Antický Řím

V roce 43 se na jihovýchodním pobřezí Británie vylodila obrovská římská armáda vedená generálem Aulem Plautiem a započala svoji invazi. Původně očekáváne snadné a rychlé vítězství se proměnilo v
dlouhé dobývání ostrova. I po témeř 20 letech ovládali Římané pouze jižní část Británie. Ani ta však stále nebyla úplné pořímštěná a zejména kvůli špatnému chování Římanů byla tato provincie neustále jen krůček od povstání
pokračovat

Doba čtení
6 minut
24.6.2019 >
Středověk >
České země

Bitva na Bílé Hoře je možná nejslavnější středověkou/novověkou bitvou českých dějin a zcela zásadně ovlivnila
další vývoj našich dějin. Pojďme se detailnějí podívat, co se vlastně na Bílé hoře roku 1620 stalo.
Bitva byla součástí Třicetileté války (1618–1648), což byl celoevropský konflikt mezi římskokatolickou církví
pokračovat

Doba čtení
4 minut
16.6.2019 >
Starověk >
Antické Řecko

O bitvě u Thermopyl, kde se hrdinně bránil spartský
král Leonídás a jeho nejlepší vojáci pravděpodobně slyšel každý. Když už ne ve škole, tak alespoň díky filmovému hitu z roku 2006. Zároveň s ní ale probíhala
námořní bitva u Artemisia, která je sice méně známá, ale rozhodně není méně důležitá. Perské vojsko totiž roku 480 př.n.l. nenapadlo Řecko pouze po souši, ale vyslalo také mohutnou flotilu, která mohla čítat až 1000 lodí
pokračovat

Doba čtení
5 minut
10.6.2019 >
Středověk >
Anglie

Invazí do Británie bylo dějinách zaznamenáno několik. Úspěšní byli například
Římané nebo Vikingové. 14. října 1066 se však odehrála poslední úspěšná invaze. Od té doby, tedy již témeř 1000 let, se nikomu nepovedlo úspěšně obsadit britské ostrovy. A pokoušeli se o to největší dobyvatelé své doby jako
Napoleon či Hitler.
V roce 1066 se střetla vojska bránícího anglického krále
Harolda Godwinsona a útočícího
pokračovat

Doba čtení
6 minut
5.6.2019 >
Středověk >
Svatá říše římská

Ač je obléhání Vídně z roku 1683 rozhodně slavnější, nejde o první střet o toto město.
Turci se k Vídni dostali již roku 1529. Sultán Sulejman tehdy musel od Vídně odtáhnout s nepořízenou a to za cenu velkých ztrát, jak finančních, tak lidských a i těch na své cti. Habsburská říše byla s
Osmanskou v dlouhodobém konfliktu a bylo jen otázkou času, kdy se bojovní Turci opět pokusí o další expanzi. Obě říše se považovali za nástupce Římské říše, což z nich automaticky dělalo soupeře o moc. Rozhodně také nemůžeme pominout naboženské motivace
pokračovat

Doba čtení
6 minut
3.6.2019 >
Starověk >
Antické Řecko

Většina z nás si utvořila představu o bitvě u Thermopyl na základě filmu
300: Bitva u Thermopyl z roku 2006. Tento film vychází z komixové předlohy Franka Millera. Jde tedy o zfilmování komixu, což už samo o sobě značí, že nepřesností ve filmu bude víc než dost. Samozřejmě tomu tak je, zejména mnoho faktů je vynechaných, aby hrdinost spartských bojovníků více vynikla. Povězme si tedy, jak bitva u Thermopyl, která se odehrála
v roce 480 př.n.l. a kde Řekové bojovali proti invazi
pokračovat

Doba čtení
4 minut
31.5.2019 >
Starověk >
Antický Řím

Gaius Julius Casear dokázal své vojenské mistrovství bezpochyby mnohokrát. Největší ukázkou jeho vojenského génia je však bitva, která víceméně zakončila jeho slavné galské tažení.
Obléhání galské pevnosti Alesie. Pokud by tuto bitvu nevyhrál (kromě toho, že by pravděpodobně zemřel v boji), nikdy by nezískal takovou moc, nerozložil římskou republiku a nepřispěl tak k vytvoření císařství.
Celá naše historie by pravděpodobně vypadala jinak. Jenže Caesar tuto bitvu vyhrál
pokračovat

Doba čtení
4 minut
31.5.2019 >
Starověk >
Antický Řím

Když se řekne největší pořázka starověkého Říma, většině lidí se mlhavě vybaví, že slyšeli něco o bitvě v
Teutoburském lese. Ano, zde skutečně spojené germánské kmeny uštědřily Římu obrovskou pořážku, zdaleka však nešlo o prohru nějvětší. V roce 9 n.l. zde Publius Quintilius Varus ztratil 3 legie a nějaké pomocné sbory, celkově se odhadují ztráty na 20 tisíc můžů. Ani přes toto obří číslo však zdaleka nejde o prohru největší
pokračovat

Doba čtení
3 minut