Starověk > Egypt
10.9.2024 >
Starověk >
Egypt

Mořské národy - tak dnes nazýváme národ/y, které zničily několik mocných starověkých říší, téměř vyvrátily tisíciletou egyptskou říši a poté záhadně zmizely. A nikdy dále v historii se již, pokud víme, neobjevili. Co o mořských národech víme a existovaly vůbec doopravdy?
pokračovat

Doba čtení
2 minut
16.1.2023 >
Starověk >
Egypt

Smrt a pohřbívání mají pro nás i v dnešní době zvláštní význam, protože nikdo z nás s jistotou neví, co se s člověkem po smrti stane. Pro mnoho kultur ve vzdálenější i bližší minulosti tomu bylo nejinak. Starověký Egypt je znám svou fascinací smrtí a posmrtným životem a také svou důsledností v oblasti přípravy člověka na toto pokračování jeho cesty.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
7.3.2022 >
Starověk >
Egypt

Vysoce spolehlivý těhotenský test je dnes považován za něco zcela běžného. Avšak už rozvinutí staří Egypťané disponovali velice přesnými těhotenskými testy. A to před 4 tisíci lety, tedy v době, kdy v Evropě sotva skončila doba kamenná. A to není vše, test prý dokonce uměl určit i pohlaví očekávaného potomka.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
2.2.2022 >
Starověk >
Egypt

Podobně jako mnoho dalších starověkých národů, i
Egypt využíval ke svému ekonomickému, politickému a sociálnímu vývoji početnou skupinu otroků. Jaký život vedli tito lidé, s čím se potýkali a v čem se lišilo egyptské otroctví oproti zvyklostem jiných národů?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
6.1.2022 >
Starověk >
Egypt

Náboženství v životě starověkých Egypťanů bylo všudypřítomné. Bohové vládli nejen v pozemském světě, ale hlavně v tom posmrtném, na který se Egypťané celý svůj život připravovali. Jako většina starověkých kultur, i ta egyptská byla polyteistická. Egypťané však počet svých božstev dovedli do extrému, pravděpodobně by jejich seznam čítal více jak tisíc bohů.
pokračovat

Doba čtení
7 minut
21.11.2021 >
Starověk >
Egypt

Pes je možná nejlepším přítelem člověka, ale jsou to právě kočky, které se těší zajímavé a spletité historii. Velmi výraznou roli hrály ve starověkém Egyptě, kde byly ještě více uctívané než dnes. A to i navzdory skutečnosti, že Egypťané nebyli prvními lidmi, kteří kočky domestikovali, jak si mylně spousta milovníků těchto zvířat myslí.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
8.11.2021 >
Starověk >
Egypt

Dáma exotického vzhledu i ambiciózní, inteligentní a schopná vládkyně, tak by se dala definovat proslulá Kleopatra VII. Byla nedílnou součástí starověkého Egypta, kterému téměř po tři desetiletí spoluvládla nejprve se svým otcem, posléze s dvěma mladšími bratry a nakonec se svým synem.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
2.3.2021 >
Starověk >
Egypt

Historie piva je stejně stará, jako ty nejstarší známé civilizace. Jen těžko bychom hledali starověký národ, který nevyráběl nějaký druh nápoje z kvašených obilovin. O popularitě tohoto nápoje svědčí například i to, že je hned několikrát zmíněn v nejstarším epickém díle literatury - sumerském Eposu o Gilgamešovi.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
2.2.2021 >
Starověk >
Egypt

Staří Egypťané věřili, že pokud mumifikací zachovají fyzické tělo zemřelého, jeho duše bude moci začít posmrtný život na onom světě. Nejstarší objevené egyptské mumie jsou více než 5500 let staré. Proces balzamování a mumifikace se v průběhu staletí vyvíjel, až Egypťané dosáhli pomyslné dokonalosti. Těla jejich zemřelých byla tak dobře uchována, že i dnes můžeme u objevených mumiích dobře rozpoznat mnoho drobných detailů.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
23.10.2020 >
Starověk >
Egypt

Statisíce svazků a stovky bádajících vědců vytvořili ve starověkém Egyptě největší studnici lidského vědění. Knihovna v Alexandrii se stala nejznámější knihovnou starověku a zůstala jí dodnes. Ve starověku existovalo Alexandrií několik desítek, sám
Alexandr Veliký je zákládal během svého tažení prakticky všude. Ta na Egyptském pobřeží se však měla stát navždy nejslavnější.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
29.9.2020 >
Starověk >
Egypt

Hieroglyf, slovo které známe všichni pochází z řečtiny a znamená
posvátný znak, protože Egypťané věřili, že jej vynalezli bohové. Písmo vzniklo asi 3000 let před naším letopočtem a je zcela nepodobné písmu našemu. Existuje přes
800 různých znaků, které se při psaní používají. Narozdíl od našeho písma, hieroglyfy nemusí být psané jen zleva doprava ale i naopak a dokonce i shora dolů. V případě svislého zápisu byly sloupce odděleny tenkými čárami. U vodorovného psaní se orientace textu určila směrem, kterým se dívaly hieroglyfy znázorňující lidské postavy.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
5.2.2020 >
Starověk >
Egypt

Když se řekne pyramidy, téměř každý si představí trojici obrovských pyramid v egyptské Gíze. Tyto pyramidy však rozhodně nejsou jediné na světě. Z dávných časů, ale i středověku se nám dochovalo mnoho pyramid po celém světě. Mnoho jich také pravděpodobně ještě vůbec nebylo objeveno. Rozhodně tak
nemůžeme pyramidy považovat za egyptský unikát.
Mezi sedm divů světa, o kterých je tato série článků, však patří právě tyto tři nejznámější pyramidy v Gíze
pokračovat

Doba čtení
6 minut
25.7.2019 >
Starověk >
Egypt

Velká sfinga v Gíze je jednou z nejtajemnějších staveb naší planety. Mnoho lidí má za to, že sfingu postavili stejní faraónové jako známé
pyramidy v její blízkosti,
sfinga je ale mnohem starší a tajuplnější.
Co to vlastně je sfinga? Jde o mýtického tvora, který má
tělo lva a hlavu člověka. Nejstarší znázornění známe z Egypta, ale sfinga se nezávisle vyskytovala v mnoha starověkých kulturách
pokračovat

Doba čtení
5 minut
3.7.2019 >
Starověk >
Egypt

V sérii článků si postupně ptředstavíme všech původních 7 divů světa a dnes začneme egyptským majákem na ostrově Faru.
Budova majáku stála na malém ostrově
u západního břehu delty Nilu. Ten byl vzdálen lehce přes kilometr od pevniny, přesněji od pobřežního města Alexandrie. Stejné Alexandrie kde stála proslulá
Alexandrijská knihovna. Později byl ostrov s pobřežím propojen mostem nazvaným
Heptastadion. To je řecký výraz, který znamená 7 stadií
pokračovat

Doba čtení
3 minut