Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

V bitvě u Lechu se spojila celá Evropa, aby zastavila krvežíznivé Maďary

11.2.2025 > Středověk > Francie

V průběhu 9. a 10. století opakovaně pustošily maďarské kmeny území střední a západní Evropy a staly se postrachem mnoha národů. Na dobitém území vraždily muže a staré ženy a z mladých dívek si dělaly otrokyně. Kvůli opakovaným nájezdům se dlouhodobě úplně vylidnily obrovské oblasti napříč kontinentem. V roce se 955 se muselo spojit půl Evropy, aby krvežíznivé Maďary zastavili.


V roce 954 započala nová série maďarských nájezdů a to až na území dnešní Francie. Koncem roku se tyto kočovné kmeny opět stáhly zpět na východ, ale za pár měsíců už zase útočily na jihu dnešního Německa. Na serveru, na území Saska, v té době pobýval Východofranský král Ota I. Protože se zrovna potýkal s povstáním Polabských Slovanů, měl zde alokovanou silnou armádu. Jakmile se o novém vpádu kočovníku dozvěděl, ihned se vydal na jih.

Hlavní část maďarské armády, pod velením náčelníka Bulču, v té době obléhala město Augsburg. Šlo o poměrně nezvyklou situaci. Jako většina kočovných kmenů, ani Maďaři obvykle nedobývali opevněná města. Kočovníci sebou neměli obléhací stroje a obvykle se zaměřovali na plenění venkova. Město Augsburg však v té době mělo poškozené hradby a Bulču tak neodolal vyhlídce na bohatou kořist. Když zjistil, že se blíží armáda Oty I., rozhodl se přijmout rozhodující bitvu. Byl totiž ve velmi silné pozici - vedl největší armádu Maďarů v historii.


Bitva u Lechu na malbě z roku 1860.
Bitva u Lechu na malbě z roku 1860. , Michael Echter, Public domain


Armády se setkávají 8. srpna 955, avšak k bitvě ještě nedochází. Odděluje je totiž řeka Lech. Ota I. přijíždí s armádou těžké jízdy, čítající okolo 10 tisíc vojáků. Desetinu z toho tvoří čeští bojovníci, tzv. legio Bohemorum pod velením knížete Boleslava I. S vojskem se spojuje i část obránců z Augsburgu a společně založili tábor na pravém břehu Lechu. K maďarské armádě se připojují další dvě části pod vedením náčelníků Léla a Šúra. Dohromady také okolo 10 tisíc vojáků, zejména lehké jízdy. Zatím však dochází pouze k ojedinělým šarvátkám malých oddílů.

Bitva vypuká o dva dny později. Maďaři již nevydrželi déle vyčkávat a ihned z rána přebroďují řeku. Ota na pravém břehu rozestavuje svoji armádu do pozic. Českému oddílu je svěřen úkol v zadní části, kde mají střežit tábor a neočekává se jejich zapojení do hlavního boje. Nakonec ale vše dopadne jinak.

Rychlé maďarské oddíly objedou Otovu armádu a zaútočí na české jednotky vzadu. Češi prokážou odvahu a jejich linie nápor udrží, avšak utrpí ty nejhorší ztráty. Maďarský tlak ale neustává a situaci musí zachránit francký vévoda Konrád. Ten sice zabrání nejhoršímu, ale sám v boji padne. Sehrál však rozhodující roli, jeho vojáci vybojovali dost času, aby se do boje dostala nejsilnější těžká královská jízda.


Náčelník Lél na malbě z roku 1828.
Náčelník Lél na malbě z roku 1828. , Josef Kriehuber (1800-1876), Public domain


Nápor těžce oděných rytířů unavení Maďaři nevydrží a jejich armáda s obrací na útěk. Jenže v zádech mají řeku a při ústupu je pronásledující vojáci zmasakrují. Bitva má jednoznačný výsledek - Ota je nezpochybnitelný vítěz a maďarská armáda je zničena. Všichni tři náčelnici jsou zajati a po bitvě exemplárně popraveni. Díky mocenskému vakuu se tak v Uhrách dostává k moci rod Arpádovců, který v čele Maďarů vydrží několik dalších staletí.

Ota I. naopak trvale posílil svoji moc, a to i díky smrti svého rivala Konráda. Hlavním výsledkem bitvy však byl trvalý konec maďarských nájezdů v Evropě. Kočovníci se trvale usidlují na území dnešní Maďarska a navždy mění svůj způsob života.

Zdroj: wikipedia.org ; Přemyslovci. Jak žili, vládli, umírali - Josef Žemlička
Autor: Pavel Koubík
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.cz



Mohlo by vás zajímat

Bitva u Artemisia. Méně známý bratříček Thermopyl. Bitva u Artemisia. Méně známý bratříček Thermopyl.
Bitva u Marathonu ukázala sílu řecké falangy Bitva u Marathonu ukázala sílu řecké falangy
Caesarovy expedice do Británie neskončily slavně Caesarovy expedice do Británie neskončily slavně


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít