Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Dahomejské Amazonky - sex znamenal smrt a boj posvátnou povinnost

22.10.2024 > Ostatní

Mezi lidmi budily posvátnou úctu a sami se nazývaly královými manželkami. Dahomejské Amazonky byla jediná skutečně kompletně ženská armáda v historii. Ovšem byla by chyba je kvůli pohlaví podceňovat. V boji se vyrovnaly mužům a jejich specialita bylo usekávání hlav nepřátel.


Dahomejské království se rozkládalo na západě Afriky na území dnešního Beninu. Jeho ekonomika byla z velké části založena na prodeji otroků Evropanům. Dahomejci pořádali nájezdy do okolních zemí a ze zajatců dělali otroky. Silné muže prodali evropským otrokářům a ženy si často nechali jako otroky pro práci na plantážích. Otroctví bylo všudypřítomné.

První zmínky o ženských jednotkách máme z druhé poloviny 17. století, kdy král Houégbadji založil jednotku lovkyní slonů složenou pouze z žen. Ta se zřejmě dobře osvědčila, protože brzy se z lovkyň stala osobní ochranka královské rodiny. První zmínku o nasazení ženské jednotky v bojích máme z rok 1727, kdy armáda krále Agaji válčila se sousedním královstvím Savi.

Zásadní změna přišla za vlády krále Ghezy v první polovině 19. století. Snad kvůli nedostatku bojeschopných mužů, udělal z královské ochranky skutečnou profesionální ženskou armádu. Bojovnice se nazývaly Ahosi, což v překladu znamená královy manželky. Titul byl však pouze formální. Dnes je nejčastěji nazýváme Amazonkami.

Původně byly bojovnice rekrutovány z řad zajatců a otroků. To mělo jednu zásadní výhodu, byly levnější než muži. Pro otrokyně to znamenalo radikální zlepšení jejich životů a byly za takovou možnost vděčné. Do jednotky se však přidávaly i svobodné mladé ženy, pro které to znamenalo únik z úmorné práce v domácnosti, příležitost zbohatnout a v budoucnu zaujmout i významná politická místa.

Každá adeptka této ženské armády musela být panna. Svoji nevinnost pak musela zachovávat v průběhu celé vojenské služby, podobně jako vestálky v antickém Římě. Pokud se zjistilo, že některá bojovnice ulehla s mužem, čekala oba poprava.

Než se z adeptky stala skutečná bojovnice, musela absolvovat drsný výcvik, který dokončila pouze část zájemkyň. Výcvik obsahoval náročná cvičení podobná dnešní gymnastice s kombinací životu nebezpečných úkolů. Ženy systematicky cvičili svoji sílu, rychlost a odolnost proti bolesti. Byla v nich pěstována určitá víra ve vlastní posvátnost a určitý druh fanatismu, který jim nedovolil z boje ustoupit. Každý boj byl na život a na smrt. Jejich výzbroj tvořily moderní evropské zbraně jako muškety a kanóny. Ale jejich hlavní zbraní byly masivní mačety. Pomocí těch utínaly hlavy svým nepřátelům. Právě tento známý zvyk budil v srdcích jejich nepřátel strach již před bojem.

V době své největší slávy bylo Ahosi kolem 6 tisíc a tvořily tak asi třetinu celé dahomejské armády. Bojovaly v mnoha bitvách a válkách a jejich jméno získalo velký ohlas a budilo strach. Osudnými se jim staly až francouzsko-dahomejské války na konci 19. století. V sérii bitev byly Ahosi poraženy a jejich počet klesl až na posledních několik desítek. Tehdejší král Béhanzin byl zajat a deportován, území bylo obsazeno Francouzy a jednotky dahomejských amazonek byly rozpuštěny.

Jejich zbytky byly převezeny do Paříže, kde sloužily jako pouhá atrakce ujišťující Francouze o jejich nadřazenosti. Po několika letech jim bylo umožněno se vrátit domů. Některé z nich údajně po návratu domů tajně zavraždily několik francouzských důstojníků. Nawi - poslední z dahomejských bojovnic zemřela roku 1979 ve věku více jak 100 let.

Zdroj: wikipedia.org, Dahomey’s Women Warriors - Mike Dash
Autor: Martin Suchoň
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.cz



Mohlo by vás zajímat

Otec moderní kriminalistiky strávil roky na galejích kvůli dívce Otec moderní kriminalistiky strávil roky na galejích kvůli dívce
Otroci starověkého Egypta – nekončící dřina v paprscích žhavého slunce Otroci starověkého Egypta – nekončící dřina v paprscích žhavého slunce
Hedvábná stezka vyprázdnila  římské truhlice se zlatem Hedvábná stezka vyprázdnila římské truhlice se zlatem


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít