Cesta smrti přes oceán - jak Evropané zotročili Afriku pro svůj zisk
11.12.2024 > Novověk > AmerikaAtlantický obchod s otroky, který probíhal od 16. do 19. století, představuje jednu z nejtragičtějších kapitol lidských dějin. Miliony Afričanů byly násilně odvlečeni ze svých domovů, aby byli prodáni jako zboží a přepraveni přes Atlantik. Tam měli sloužit jako levná pracovní síla v evropských koloniích. Tento obchod byl ve své době extrémně výnosný, ale zanechal hluboké rány v historii celé společnosti, které přetrvávají dodnes.
Tento výnosný byznys byl nazýván jako tzv. trojúhelníkový obchod. Evropští otrokáři vyplouvali na svých obrovských lodích do Afriky s nákladem zbraní, textilu nebo alkoholu. Své zboží pak směňovali za zotročené Afričany. Ti byli následně ve stejných lodích přepraveni přes Atlantský oceán, kde byli prodáváni na trzích. Z výnosů pak tito otrokáři nakupovaly místní suroviny. Například cukr, tabák či bavlnu. S těmi se poté vraceli zpět do Evropy, kde toto exotické zboží výhodně prodali. Tento cyklus poháněl celé evropské ekonomiky. Historické odhady uvádějí, že během čtyř století bylo přes Atlantik přepraveno až 13 milionu Afričanů.
Zotročení Afričané pocházeli především z oblastí střední a západní Afriky. Často byli prodáváni samotnými africkými vládci. Ti mezi sebou často válčili a ze zajatců se pak stávali otroci. Evropané jen výjimečně sami prováděli lovy na otroky. Prostředí subsaharské Afriky pro ně krajně nehostinné a choroby, jako malárie, si rychle vybírali množství obětí.
Cesta přes Atlantik, byla pro otroky nesmírně krutá. Již během transportu do Ameriky umíralo až 20 % lidí kvůli otřesným hygienickým podmínkám na lodích, nedostatku jídla nebo kvůli nemocem. Další miliony zemřely ještě před naloděním, během zadržování v afrických táborech, kde čekaly na evropské kupce.
Kolonie v Karibiku a na americkém kontinentu byly na otrocké práci brzy zcela závislé. Pěstování cukrové třtiny, kávy nebo bavlny vyžadovalo obrovské množství pracovní síly. Původní obyvatelé byli zdecimováni evropskými nemocemi a kolonizátorů bylo na kontinentu stále poměrně málo. Otroci z Afriky se tak stali klíčovou součástí ekonomiky.
Až začátkem 19. století začal být obchod s otroky postupně omezován. Zejména díky kampaním abolicionistů, kteří bojovali za ukončení tohoto nelidského obchodu. Velká Británie zakázala obchod s otroky v roce 1807, přesto nelegální pašování otroků pokračovalo i později. Odhaduje se, že poslední otroci byli do Ameriky dováženi ještě kolem poloviny 19. století.
Zdroj: wikipedia.org, Otroctví v Novém světě od 15. do 19. století - Markéta Křížová
Autor: Pavel Koubík