Desítky milionů mrtvých - jak evropské nemoci téměř vyhubily indiány
18.12.2024 > Novověk > AmerikaKdyž Kryštof Kolumbus v roce 1492 přistál na březích ostrovů v těsné blízkosti Ameriky, nepřivezl jen nové technologie a zboží. Dovezl také neviditelného nepřítele, který způsobil zkázu, jakou nový kontinent do té doby nepoznal. Epidemie evropských nemocí se ukázaly být ničivější než nejlepší zbraně dobyvatelů. Právě to sehrálo zásadní roli v osudu původního obyvatelstva Ameriky, jehož počty se během několika století dramaticky zredukovaly.
Před příchodem Evropanů žilo na obou amerických kontinentech odhadem 50 milionů lidí. V Severní Americe šlo přibližně o 4–10 milionů obyvatel, z nichž do začátku 20. století zůstalo méně než 300 tisíc. Drtivou většinu ztrát nezpůsobily války s kolonizátory, ale nemoci, které Evropané zavlekli do Nového světa - neštovice, spalničky, chřipka nebo mor.
Tyto patogeny byly pro původní obyvatelstvo absolutní novinkou, neboť jejich izolace od zbytku světa jim neumožnila vybudovat si přirozenou imunitu. Neštovice, které Evropané často přečkali jako děti, měly v Americe devastující účinky. První epidemie neštovic na pevnině Střední a Jižní Ameriky vypukla již v roce 1520 a způsobila úmrtí milionů lidí a zásadním způsobem pomohla Hernánu Cortésovi dobýt Aztéckou říši. Brzy následovaly další vlny nemocí, včetně záškrtu, tyfu a tuberkulózy. V některých oblastech zemřelo až 90 % původní populace.
Úmyslné šíření nemocí
Někdy byly nemoci použity i jako zbraň. Jeden z nejznámějších případů se odehrál během Pontiacova povstání v 60. letech 18. století, kdy britský generál Jeffery Amherst nařídil rozdat původním obyvatelům pokrývky infikované neštovicemi. Tento akt biologické války přispěl k dalšímu šíření smrtelné epidemie. Podobné případy jsou doloženy i na jiných místech Severní Ameriky, ačkoli byly spíše výjimečné.Nemoci rovněž hrály významnou roli v zániku velkých civilizací střední Ameriky. Říše Aztéků a Inků byly značně oslabeny epidemií neštovic, když je dobyvatelé Hernán Cortés a Francisco Pizarro s relativně malými silami přemohli. Pokud by se tyto nemoci v Americe neobjevily, tito conquistadoři by pravděpodobně museli odtáhnout s nepořízenou. A dějiny celého světa by se tak možná vyvíjely zcela jinak.
Zdroj: wikipedia.org, Aztécká říše - Sean Callery
Autor: Pavel Koubík
Štítky: #indiani
#aztekove
#nemoci