Trosky - ikonický hrad z Kingdom Come dobyl až Jiří z Poděbrad
15.4.2025 > Středověk > České zeměPatrně u nás není ikoničtějšího hradu než Trosky, jejichž siluetu pozná každý na první pohled. Ano, takový Karlštejn je zřejmě známější nejen u nás, ale zejména v zahraničí. Stále však jde o poměrně "standardní" hrad klasického vzhledu. Oproti tomu Trosky zaujmou na první pohled a jen těžko je lze zaměnit s jakýmkoliv jiným hradem na celém světě. Možná i proto si je jako svoji symbolickou stavbu zvolili tvůrci hry Kingdom Come: Deliverence II.
Za stavitele hradu je historiky považován Čeněk z Vartenberka, který používal i přídomek "z Trosk". Stavba byla zahájena pravděpodobně v průběhu 14. století, ale první písemnou zmínku máme až z roku 1396. Čeněk však čelil finančním problémům a musel hrad prodat králi Václavovi IV. Od něho hrad získal koncem století Ota III. z Bergova. Pokud jste hráčem výše jmenované hry, toto jména Vám již jistě připadá povědomé. Právě s touto postavou se jako s majitelem hradu v Kingdom Come setkáváme.
Pánům z Bergova hrad patřil dalších 50 let. Divoká desetiletí husitských válek hrad přečkal a přes opakované obležení nebyl husity dobyt. V polovině 15. století prodal Jan z Bergova Trosky Janu Zajícovi z Hazmburka, jednomu z hlavních nepřátel krále Jiřího z Poděbrad. Právě jeho vojsko roku 1469 oblehlo Trosky a jako jediné dokázalo hrad získat. Ne však dobít, posádka se po delším obléhání sama vzdala. Jan Zajíc se však později s králem usmířil a jeho majetky včetně hradu mu byly navráceny.
Během dalších desetiletí změnily Trosky majitele opakovaně. V 16. století zde již žádný šlechtický rod nesídlil a stavba sloužila jen jako pevnost. Během třicetileté války byl hrad opakovaně dobyt jak Švédy tak i císařským vojskem, což se na jeho stavu značně podepsalo. Po konci války již hrad jen postupně chátral.
Historie Trosek se nijak významně neliší od jiných hradů v této době. Co je na nich ale nejzajímavější je jejich stavební dispozice, která z nich udělala ikonu Českého ráje. Hrad je postaven na dvou strmých sopouších, na kterých byly zbudovány hlavní věže. Mezi nimi pak bylo umístěno hradní jádro.
Věž na vyšším sopouchu nese název Panna a tyčí se do výšky 57 metrů. Její současná podoba vznikla při rekonstrukci ze začátku 20. století. Na nižším sopouchu pak stojí věž Baba s převýšením 47 metrů. Hradní jádro chránily mohutné hradby o výšce 15 metrů a šířce až 2 metry.
Trosky jsou český historický klenot, který se naštěstí podařilo z části zachránit. Oproti jiným hradům měly Trosky štěstí a roku 1927 se začal v rekonstrukci angažovat Klub českých turistů. Podařilo se tak velkou část stavby zachránit a i částečně zrekonstruovat.
A zajímavost na konec. Možná si říkáte, jak mohl někdo pojmenovat nový hrad jako Trosky? Je to jednoduché. Hrad nese název po skále na které stojí. Ta již od nepaměti lidem připomínala trosky hradu, proto ji tak pojmenovali.
Zdroj: wikipedia.org ; Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Tomáš Durdík
Autor: Pavel Koubík
Štítky: #hrad
#husitstvi
#vaclav iv