Vinařství v antickém Římě
3.8.2020 > Starověk > Antický ŘímDalo by se říci, že pro Římany bylo víno téměř základní potravinou. Mělo dokonce svého boha Baccha, jehož kult se v průběhu času stal tak populární, že musel být kvůli přílišným radovánkám postaven senátem mimo zákon.
Divoká vinná réva rostla na italském území od nepaměti, kdy přesně ale začala být zušlechťována a využívána k tvorbě nápojů není jisté.
První římská vína zdaleka nedosahovala kvalit těch řeckých. Svoji roli hráli horší přírodní podmínky, ale jistě také menší zkušenosti italských vinařů. Z počátku se tak vína často dochucovala kořením či bylinkami. Časté bylo také míchání s lepším řeckým vínem, čímž se vylepšila chuť místního horšího vína.
Nejslavnější z antických vín bylo jednoznačně víno falernské. Ve svých zápiscích ho jako oblíbené zmiňuje například i sám Caesar. Rostlo ve vinicích na pomezí Kampánie a Latia, jakou mělo chuť ale dnes bohužel netušíme. Ze zápisků antických historiků se dále můžeme dozvědět že oblíbená vína byla například z jižní Galie (odkud dnes známe výborná francouzská vína), Hispánie, nebo Thrákie.
V některých antických textech se můžeme dozvědět i něco o dobových technikách jak chuť vína vylepšit. Dodnes využívaná je například technika, kdy se hrozny nechají schnout na roštech ze slámy a až poté jsou lisovány. Pro sladší chuť se také využívalo vyluhování rozinek v mladém víně. Obvyklý byl také postup, kdy se víno vařilo v nádobách, dokud nevznikl hustý sladký sirup. Ten se následně míchal s čistým vínem, které tak dostalo výrazně sladší chuť.
Jak Římané vyráběli své víno?
Zrání vína pak probíhalo v objemných hliněných nádobách, tzv. dolium. Ty byly uloženy do země, kde uzavřené a zapečetěné voskem zrály různě dlouhou dobu. Pro následný transport do místa spotřeby se víno převáželo v menších (ale často stále obrovských) amforách. Šlo o velmi těžké a křehké nádoby, bohužel nic vhodnějšího k tomu účelu Římané neznali.

Prostituce v antickém Římě
Říká se, že prostituce je nejstarším z řemesel. Patrně na tom něco bude, protože již před více jak 2 tisíci lety šlo v antickém Římě o zcela běžnou věc. Prostituce zde byla legální a dokonce šlo o licencované p... celý článekSpotřeba vína byla v římské říši enormní. Šlo v podstatě o jediný chuťově zajímavější nápoj, další možností byla obyčejná voda. Od severních barbarských kmenů znali Římané také pivo. To se ovšem nikdy nedokázalo prosadit a každý Říman s výjímkou původní severních obyvatel dával přednost dobrému vínu.
Víno se hojně užívalo také v lékařství. Bylo doporučováno jako lék na duševní poruchy, deprese nebo ztrátu paměti. Dle antických lékařů pomáhalo také proti zácpě, nadýmání nebo v případě močových problémů. Známý politik Cato doporučoval víno smíchané s popelem jako výborné projímadlo. V kombinaci s granátovým jablkem pak mělo víno dokonce pomáhat proti tasemnici.
Autor: Pavel Koubík
Štítky: #zivot v antice
#jidlo v antice