#italie
Štítek má přiřazeno 8 článků:
23.1.2024 >
Novověk >
Evropa

Caravaggio – mezi znalci výtvarného umění toto jméno vyvolá vlnu emocí; i ti, kteří dějinám umění příliš neholdují si možná vybaví některý z jeho slavných obrazů, třeba Hlavu Medúzy. Jeho život však byl možná ještě zajímavější než jeho obrazy: byl plný šarvátek, krásy, nenávisti, soubojů, úspěchů i bídy. A hlavně neskonalé vášni k umění.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
24.8.2023 >
Středověk

Středověké dějiny mají bohužel pro nás mnoho slepých míst. Jednu takovou bílou skrvnu najdeme i okolo ženy, již dnes známe jako Vilemínu z Milána. Údajně šlo o přemyslovskou princeznu, která v Itálii konala zázraky. Kolem její charismatické osobnosti se vytvořil kult, kvůli němuž její tělo i její následovníci skončili na hranici pro kacíře.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
28.12.2022 >
Středověk

Silvestrovské oslavy se staly běžnou součástí naší kultury a konec roku si bez nich snad ani nedokážeme představit. Víte ale, kdo byl onen Silvestr, podle kterého se poslední den v roce jmenuje? A kdy a proč se začal tento svátek slavit?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
25.10.2022 >
Středověk

Přestože dnes už by nás na Boccacciově Dekameronu asi nic nešokovalo, zůstal této knize punc jisté skandálnosti. Proč právě Dekameron rozbouřil stojaté vody středověké morálky a kdo byl jeho autor?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
23.9.2022 >
Středověk

Jeho jméno se stalo synonymem pro pragmatickou, oportunistickou a cynickou politiku vedoucí k vládě pevné ruky. Zredukovat život Niccolò Machiavelliho jen na jeho knihu Vladař by byla škoda – jeho osud totiž téměř dokonale kopíruje osud Florencie ve fascinujícím období jejích dějin.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
31.5.2022 >
Novověk

Případ dost podivného kacíře zpracoval ve svém knize Sýr a červi historik Carlo Ginzburg. Popsal příběh mlynáře, jehož vnímání světa a víry bylo tak neobvyklé, že si s ním nevěděla rady dokonce ani inkvizice. Kde se vzala víra, že „svět je sýr a živé bytosti červi v něm?“
pokračovat

Doba čtení
5 minut
23.5.2022 >
Středověk

Leonardo da Vinci je patrně nejvýznamnějším středověkým umělcem a vynálezcem. Obvykle je znám spíše pro své obrazy, byl ale i znamenitým vynálezcem vojenských strojů. Mezi dochovanými návrhy velkého mistra můžeme najít mechanického vojáka, kulomet a také první návrh tanku na světě.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
25.4.2022 >
Novověk >
Evropa

Vláda mnicha Savonaroly nad Florencií byla v podstatě první moderní diktaturou. Naplňovala všechny znaky toho, co jsme si zvykli vídat v totalitních režimech až o mnoho století později: postava charismatického vůdce se silným kultem osobnosti, ideologie a propaganda, pálení knih a umění, všeobecné násilí. Stejně jako v případě vzniku všech ostatních diktatur se i zde můžeme ptát: jak se to mohlo stát? Proč k tomu došlo zrovna v renesanční a silně humanistické Florencii, která byla až do Savonarolova příchodu tím, kdo vedl Evropu na cestě ze středověku do novověku?
pokračovat

Doba čtení
4 minut