#templari
Štítek mají přiřazeny 4 články:
12.1.2023 >
Středověk >
Francie

Francouzský král Filip IV. na základě obvinění bývalého člena templářského řádu nechává v roce 1307 pozatýkat všechny templáře. Král se tak pokoušel dostat z dluhů, které měl u templářů, jež byli nejlepšími hospodáři své doby. Zda získali bájné poklady jako Svatý grál v Jeruzalémě nebo se k bohatství dostali tvrdou prací a správným účetnictvím můžeme jen spekulovat. Nijak však nevyvrátíme ten fakt, že jejich řád byl nejbohatší své doby. Bohatší než většina království. Jenže kam se obsah pokladnice poděl?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
9.9.2022 >
Středověk >
Blízký východ

Pokud chodíte o Velikonocích do kostela, možná vám jméno Josefa z Arimatije utkvělo v paměti. Jestliže se zajímáte o legendy kolem Svatého grálu, pak je vám jeho jméno známé téměř jistě. Josef Arimatejský totiž patří k významným postavám křesťanské mystiky.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
16.12.2021 >
Středověk >
České země

V roce 2022 uplyne už 710 let od zrušení jednoho z nejmocnějších rytířských řádů středověku. Tím byli templáři neboli
Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu. I přesto, že již několik stovek let neexistuje, řád stále uchvacuje svým bohatstvím, legendami, mocí i silou, kterou vládl. Jeho pole působnosti bylo na Blízkém východě v Jeruzalémském království, základny ale budoval také v Evropě. A to dokonce i na územích Čech a Moravy.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
8.1.2020 >
Středověk >
Francie

Začátkem 14. století byl templářský řád evropskou velmocí. Jeho vojenská i ekonomická síla byla větší než leckterého suverénního státu, což mnoho panovníků bralo jako ohrožení své země. Nutno dodat, že tyto obavy nebyly neopodstatněné.
Templáři byli opravdu bohatí a nepodléhali světské moci panovníků ani moci biskupů. Jejích jediným "nadřízeným" byl samotný papež, který byl ovšem s mnoha panovníky v rozepři a mohl svoji moc uplatňovat právě přes templářské rytíře
pokračovat

Doba čtení
4 minut