Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Karanténa - 40 dní na lodi zachránilo statisíce životů

1.10.2024 > Novověk > Evropa

Dnes si již ani neuvědomuje, že slovo karanténa má původ v italském "quaranta giorni", což znamená čtyřicet dní. Co to má společného s karanténou a jak čtyřicet dní pomohlo zachránit tisíce životů? Musíme se podívat několik století zpět do středověku v Itálii.


V polovině 14. století zasáhla Asii a následně i Evropu epidemie moru. Dnes ji známe jako Černou smrt. V některých oblastech Asie tento mor vyhubil až 90% populace. V Evropě se poprvé objevil roku 1347. A to rovnou ve dvou námořních velmocích - Benátkách a Janově. Snadno se totiž šířil na obchodních lodích z východu.


Benátky na obraze ze 17. století.
Benátky na obraze ze 17. století. , Gaspar van Wittel, Public domain


Benátky na rozdíl od Janova začali ihned aplikovat opatření proti šíření. Nejdříve okamžitě vystěhovávali z města každého, u koho se projevili příznaky. To ale bylo již pozdě a nemoc se šířila dál. Brzy ale zavedly nový, mnohem efektivnější způsob - karanténu.

Karanténa nebyl vlastně Benátský vynález, jako první s ním přišlo dnešní město Dubrovník. Avšak Benátky jako námořní velmoc ho dovedla k dokonalosti a proslavila po celé Evropě. Jakákoliv loď, která zamířila do benátských přístavů, nesměla zakotvit u mola.

Celá posádka musela zůstat na lodi nedaleko břehu po 30 dní. Až když se po této době u nikoho z posádky neprojevily žádné příznaky, mohla zamířit do přístavu. Zřejmě se i v případě tohoto opatření vyskytly problémy a nekaženými, proto byla později doba prodloužena na 40 dní - quaranta giorni. A odtud vznikl dnešní název karanténa. Později Benátky vyhradili pro karanténu celý ostrov Lazzaretto Vecchio, který leží jižně od Benátek. Ten jako karanténní oblast fungovat téměř 250 let.


Lazzaretto Vecchio z výšky.
Lazzaretto Vecchio z výšky. , Wikipedia.org - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported


Benátské 40ti denní opatření fungovalo velmi dobře. Mnoho mocenských konkurentů žádné podobné omezení nevyhlásilo. To ve výsledku znamenalo, že na mor trpěly mnohem více a Benátkám to umožnilo nejeden udržet svoje mocenské postaveni, ale ještě ho zesílit a stát prakticky největší velmocí ve Středozemí.

Zdroj: wikipedia.org, ct24.ceskatelevize.cz
Autor: Petr Němeček
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.cz



Mohlo by vás zajímat

Před naším Bohem pitomče, hadí vnuk jsi a hnusný skřet. Kozácký dopis sultánovi zajisté radost neudělal Před naším Bohem pitomče, hadí vnuk jsi a hnusný skřet. Kozácký dopis sultánovi zajisté radost neudělal
Tajemné smírčí kříže – němí svědkové dávných mordů Tajemné smírčí kříže – němí svědkové dávných mordů
Caravaggio - svaté maloval podle žebráků a prostitutek Caravaggio - svaté maloval podle žebráků a prostitutek


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít