Epidemie cholery si v českých zemích vyžádala 100 tisíc mrtvých
30.12.2024 > Středověk > České zeměV 19. století zuřila na našem území Prusko-rakouská válka. Ta si vyžádala značné množství životů a přinesla obyvatelstvu obrovské utrpení. Avšak to nejhorší mělo teprve přijít. Po prohrané válce se zeměmi prohnala epidemie cholery. Zákeřná nemoc nakonec sebrala stejné množství životů jako celá válka.
Prusko-rakouská válka nebyla na svoji dobu příliš dlouhá. 14. června 1866 překročila pruská vojska hranice ve východních Čechách. Rakouská armáda pod velením Ludwiga von Benedeka však očekávala vpád zcela jinde. Následoval tak rychlý přesun a boje na místech, kde nebyla připravena obrana. Po prohraných bitvách u Náchoda a České Skalice následovala zcela zdrcující porážka v bitvě u Hradce Králové, kde byla Rakouská armáda v podstatě rozprášena. Už 26. července tak bylo podepsáno příměří a 23. srpna v Praze mír.
S vojáky však přišel i další skrytý nepřítel. Pruská okupační armáda čítala téměř půl milionu mužů, kteří sebou často měli i své rodiny. Na českém území se tak rázem ocitlo obrovské množství lidí, kteří se museli někde zabydlet. Vojáci obsazovali domy původní obyvatel, ale i tak nebylo místa dost. Ubytovávali se tak i ve skladech, stodolách a sýpkách. Tato stavení byla přímo přecpaná, což velmi rychle vedlo k problémům s hygienou. V této době vesnice ani města obvykle neměla veřejnou kanalizaci a jednotlivé domy neměly žádné záchody. Zvýšený objem splašků tak velmi rychle kontaminoval zdroje vody.
Již kolem poloviny června se u prvních pruských vojáků začaly objevovat první příznaky cholery. Šlo zejména o prudké zvracení a průjmy. Organismus se velmi rychlo odvodnil člověk se dostal na pokraj vysílení. To často vedlo až ke smrti. Mnoho vojáků bylo zesláblých kvůli zraněním, čímž se smrtnost nemoci ještě zvyšovala. Celý proces trval pouhých několik dní.
Epidemie se brzy dostala i mezi původní obyvatele a začala se rozšiřovat na Moravu a Slezsko. V polovině července nemoc naplno propukla v Brně, kde se nakazilo několik tisíc obyvatel. Až do konce srpna množství nakažených drasticky rostlo. Situace se začala měnit až koncem léta, kdy okupační armáda začala opouštět zemi.
Přestože se brzy zaváděla různá hygienická opatření, nemoc se podařilo vymýtit až koncem roku, po několika měsících plných utrpení. V pruské armádě nemoci podlehlo přes 6 tisíc vojáků. Mezi civilním obyvatelstvem to bylo mnohem horší. Dobové odhady uvádějí 50 tisíc mrtvých na území Moravy a podobný počet v Čechách. Přestože se obdobné cholerové epidemie na území Evropy opakovali ještě několik desetiletí, pro české země byla ta, kterou přinesli pruští vojáci, jednoznačně nejhorší.
Zdroj: wikipedia.org ; Pandemie - Sonia Shah
Autor: Petr Němeček
Štítky: #nemoci
#prusko-rakouska valka