Nejzvrácenější římský vládce? Příběh císaře Heliogabala
Před 1 minutou > Starověk > Antický ŘímCísař Heliogabalus, vlastním jménem Varius Avitus Bassianus, byl jedním z nejvíce kontroverzních císařů v historii antického Říma. A také jedním z těch, kteří vládli opravdu krátkou dobu. Jeho nedlouhá, ale skandální vláda v letech 218–222 n. l. byla poznamenána extravagancí, náboženskými reformami a nevídanými excesy, které z něj učinily jednoho z nejvíce odsuzovaných vládců antiky.
Elagabalus pocházel ze syrského města Emesa (dnes známé jako Homs), kde jeho rodina zastávala důležitou náboženskou funkci. Byli to velekněží boha El-Gabala, slunečního božstva. Odtud také vzniklo jeho pozdější jméno. Jeho otec, původem z jezdeckého stavu, povznesl během svého života svoji rodinu do stavu senátorského, díky čemuž měl jeho syn dobré politické vyhlídky.
Ještě větší službu do budoucna mu ale přinesly příbuzenské poměry jeho matky. Iulie Soaemias byla dcera sestry císařovny. Pojilo ho tedy příbuzenské pouto k vládnoucímu císaři Septimiu Severovi. A vzhledem k tomu, že císařovi synové neměli žádné mužské potomky, i takovéto vzdálenější pouze bylo důležité.
Heliogabalus strávil své dětství v Římě, avšak když se po zavraždění císaře Caracally stal novým vládcem Macrinus, poslal jeho rodinu do vyhnanství v Sýrii. Nicméně Heliogabalus a jeho rodina mohli být rádi, že změnu režimu přežili. Mnoho jiných nastupujících císařů by si svoji legitimitu raději pojistilo vyvražděním všech příbuzných předchozího císaře.
V Sýrii Heliogabalus převzal rodovou funkci velekněze a za silného lobbingu své matky zde získával i vojenskou podporu. Vojáci III. legie ho nakonec provolali Císařem. Macrinus se vydal situaci vojensky vyřešit, avšak v bitvě poblíž Antiochie utrpěl porážku a během útěku zemřel. Heliogabalus se tak poměrně rychle dostal na trůn a odcestoval do Říma.
Avšak všeobecné nadšení z nového vládce nemělo dlouhého trvání. Císař se rychle rozhádal se senátem a k všeobecné nelibosti začal v Římě zavádět východní syrské zvyky. Svými činy systematicky pobuřoval veřejnost. Během dvou let se čtyřikrát oženil, z toho dvakrát s vestálkou Iulii Aquilii Severou. Pro běžného smrtelníka by se jen sebemenší románek s touto kněžkou rovnal trestu smrti.
V této době byla Elagabalova vláda byla plná dekadentních hostin, excentrických manýrů a sexuálních skandálů. Podle historických pramenů pořádal okázalé hostiny, při nichž byly servírovány bizarní pokrmy jako pštrosí mozky a plameňáčí jazyky
Patrně největší skandál způsobil jeho románek s bývalým otrokem Hieroklém. Císař se do tohoto muže tak zamiloval, že oficiálně zvažoval, že mu udělí titul caesara a tím ho v podstatě ustanoví svým následníkem. V tu chvíli musela zasáhnout jeho babička a donutila ho adoptovat a ustanovit caesarem jeho vlastního bratrance Alexandra Severa.
Alexandr byl velmi oblíbený jak mezi prostými lidmi, tak mezi vojáky. Heliogabalus se tak brzy začal cítit ve své pozici ohrožený. Několikrát se dokonce pokusil svého spoluvládce zavraždit, avšak bezúspěšně. Císař postupně ztrácel podporu těch nejdůležitějších - své armády. V březnu roku 222 došlo na nejhorší. Armáda a prétoriánská garda se vzbouřila a zavraždila císaře i s jeho manželkou. Jejich těla byla pak veřejně pohozena do Tibery. Senát následně s úlevou prohlásil Alexandra Severa za nového císaře.
Elagabalus se tak stal jedním z nejkontroverznějších vládců Říma. Jeho neomezená extravagance, náboženské reformy a skandální chování ho přivedly k tragickému konci. Ačkoli je pravděpodobné, že některé zprávy o jeho výstřelcích jsou přehnané jeho nepřáteli, zůstává fascinujícím příkladem toho, jak se bezohledné chování může stát osudným i vládcům s neomezenou mocí.
Zdroj: Dějiny psané Římem - Vojtěch Zamarovský ; Wikipedia.org
Autor: Pavel Koubík
Štítky: #cisarove
#syrie
#vrazdy