20.1.2022 >
Ostatní

Keramické plastiky ženských postav patří k těm
nejzajímavějším a nejpůvabnějším hmotným nálezům, které se nám dochovaly z pravěku až do dnešních dob. Po právu poutají pozornost nejen odborníků, ale také široké veřejnosti. A zatímco některé vyobrazují ženy realisticky, jiné mají takřka abstraktní tvar.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
19.1.2022 >
Ostatní

Pod pojmem „ninja“ si představíme tajemnou postavu, zahalenou do černé róby, skákající po střechách a skrytě likvidující své nepřátele. Jak přesná je tato představa, hojně užívaná ve filmech?
Kdo byli doopravdy tajemní ninjové? pokračovat

Doba čtení
3 minut
17.1.2022 >
Středověk

Lidé odpradávna hledali možnosti, jak si zajistit zdraví, bohatství, moc. Být spokojený, úspěšný, bohatý a vedle toho, aby ho obcházelo neštěstí a nemoci, bylo touhou každého jednotlivce. Pokud se však o slovo přihlásilo utrpení, běda každému a mnohdy mnohým, kteří se v dané době nacházeli na nesprávném místě. Vždyť kdo by neviděl za svým neštěstím raději jinou osobu, než by vinu či pochybení hledal u sebe!?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
14.1.2022 >
Ostatní

Elitní japonští bojovníci, známí především mistrovstvím v bojových uměních a oddaností ke svému pánovi, zažívající doby své existence od dvanáctého do devatenáctého století.
Co znamenalo být samurajem v tehdejším Japonsku? pokračovat

Doba čtení
3 minut
12.1.2022 >
Starověk >
Antický Řím

Otroctví bylo základním stavebním kamenem antického Říma a stálo u ohromného rozmachu, jakožto i úpadku této slavné říše. Kde se brala nekončící zásoba otroků a jaké byly jejich životy?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
10.1.2022 >
Středověk >
České země

Jméno českého šlechtice Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic je v obecném povědomí zapsáno především jako
jedno ze sedmadvaceti jmen popravených pánů na Staroměstském náměstí 21. června roku 1621. Chápat ale celý lidský život pouze jako nezajímavou přípravu na jeho konec na pražském popravišti, to by bylo nefér v případě jakéhokoliv lidského osudu, tím méně osudu tak zajímavého, jako byl ten spojený se jménem Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
7.1.2022 >
Starověk >
Antický Řím

Od léčení nemocí magickými rituály a prvotní neznalosti hygieny až po nemocnice a veřejnou zdravotní péči, provozovanou specializovanými lékaři. Lékařství v antickém Římě procházelo přirozeně od počátku budování i existence této říše stejným rozvojem jako Řím samotný.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
6.1.2022 >
Starověk >
Egypt

Náboženství v životě starověkých Egypťanů bylo všudypřítomné. Bohové vládli nejen v pozemském světě, ale hlavně v tom posmrtném, na který se Egypťané celý svůj život připravovali. Jako většina starověkých kultur, i ta egyptská byla polyteistická. Egypťané však počet svých božstev dovedli do extrému, pravděpodobně by jejich seznam čítal více jak tisíc bohů.
pokračovat

Doba čtení
7 minut
4.1.2022 >
Novověk >
Amerika

Píše se rok 1607, kdy na pobřeží dnešní Virginie připlouvá loď stovky osadníků, kteří se rozhodli vybudovat první základnu na novém kontinentu. Úkol to byl, jak se později ukázalo, více než těžký.
Jaké problémy musela řešit výprava anglických dobrodruhů, rozhodnutá zkrotit Nový svět? pokračovat

Doba čtení
3 minut
21.12.2021 >
Starověk

Sumerský národ se může pyšnit prvenstvím ve všech oblastech lidského života. Čím ovlivnil vývoj kultury, soudnictví i velkých celosvětových náboženství? V předchozích článcích o pokrokové civilizaci Sumerů jsme pojednávali o výčtu vynálezů, které umožnily těmto lidem vybudovat pokročilou civilizaci, bezkonkurenčně vládnoucí ve své době a oblasti. Přesuňme se nyní do dob již zavedené civilizace, jež má zajištěné všechny své základní potřeby, a tudíž má možnost
rozvíjet se v oblastech společenského, duchovního a kulturního života. pokračovat

Doba čtení
4 minut