15.12.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Římská invaze do Británie byla obrovskou námořní operací, možná tou největší za celé dějiny starověku. Přestože potenciální zisky z nové provincie zřejmě nikdy nemohly vyvážit náklady celé vojenské výpravy, trval císař Claudius na jejím dobytí. Do hlavního města původních obyvatel pak triumfálně dorazil, zřejmě po Hannnibalově vzoru, s dvojicí válečných slonů.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
8.12.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Ukřižování je dnes téměř výlučně spojeno s mučednickou smrtí Ježíše Krista, v antickém Římě to byl ale poměrně běžný trest. Ve své době nešlo o žádnou zvláštní událost a podobných poprav se po celé říší každý rok odehrály stovky, možná tisíce. Odkud se tento brutální způsob popravy vzal, a proč byl využíván místo rychlejší a jednodušší popravy například setnutím hlavy?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
2.12.2020 >
Starověk >
Antický Řím

V polovině 5. století děsili Hunové celou Evropu. Žádnému vojsku se nepodařilo tyto divochy z dálných východních plání zastavit a tribut jim platil i sám císař Východořímské říše. Ani kdysi mocná Západořímská říše neměla nic, čím by mohla zastavit řádění barbarů na svém území. Slavné časy silných císařů a neporazitelných legií již byly v této době pouhou vzpomínkou.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
24.11.2020 >
Starověk >
Antické Řecko

Alexandr Veliký změnil mapu světa. Obvykle je tato věta myšlena v přeneseném politickém smyslu, v jednom případě však platí doslovně. V antických dobách se u dnešních Libanonských břehů nacházel ostrov Týros. Pohledem na dnešní mapu však již žádný takový ostrůvek ve vodách Středozemního moře nenalezneme. Po obléhání Týru Alexandrem Velikým se totiž z ostrova již navždy stala součást pevniny.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
18.11.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Archimédés je známý zejména díky svým vědeckým objevům. Byl však také zručným konstruktérem válečných strojů. Ani geniálnímu vynálezci se však nepodařilo uchránit své rodné Syrakusy před římskou hrozbou v Druhé punské válce.
Archimédés se narodil roku 287 př.n.l. v sicilském městě Syrakusy. Sicílie tehdy ještě nebyla římskou provincií, ale svobodnou řeckou kolonií.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
11.11.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Zatímco nejslavnější Kartáginský vojevůdce Hannibal stále křižoval apeninským poloostrovem a vytrvale porážel jednu římskou armádu za druhou, na ostatních frontách začínalo Kartágo zaostávat. Přestože měl Hannibal oprávněně pověst neporazitelného válečníka, nemohl bojovat všude. Další kartáginští generálové nebyli špatní, ale rozhodně nedosahovali Hannibalových kvalit.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
6.11.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Omáčka Garum patřila mezi nejoblíbenější ochucovadla v antickém Římě. Svojí univerzálností ji můžeme přirovnat k dnešnímu kečupu, nebo hořčici. Přestože její původ nezní příliš chutně, vyráběla se totiž fermentací ryb, šlo o vyhledávanou lahůdku.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
3.11.2020 >
Středověk >
Anglie

Mezi Angličany a Franouzi byla zlá krev celá staletí. Čekalo se tak pouze na záminku, která nakonec ve 14. století rozpoutala stoletou válku. Ta ve skutečnosti trvala 116 let, nešlo však samozřejmě o nepřetržitý boj. Mezi obdobími bojů následovala období míru, trvající často několik let. Stoletou válku (1337 - 1453) dnes rozdělujeme do třech fází. Poslední z nich započala slavnou bitvou u Azincourtu.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
29.10.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Jen málokterá stavba na světě změnila svůj účel tolikrát jako Andělský hrad v Římě. Dnes jde patrně o druhou nejznámější památku věčného města, hned za majestátním koloseem. Svým vzhledem budí dojem, že jde o středověký hrad, ostatně jmenuje se tak. Původní základy však dal postavit již římský císař Hadrianus.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
27.10.2020 >
Starověk >
Antické Řecko

Smrt Alexandra Velikého je dodnes velkou záhadou, ještě větší záhadou je však pro dnešní archeology jeho hrob. Přestože jde zřejmě o největší osobnost antického Řecka, dodnes neznáme místo jeho věčného odpočinku.
pokračovat

Doba čtení
6 minut