30.10.2024 >
Středověk >
Blízký východ

Na počátku 11. století byla Byzantská říše v plné síle a ve svém regionu neměla žádného vážného mocenského konkurenta. V polovině století se ale na východě zjevila nová síla. Nomádské kmeny seldžuckých Turků přišly z Asie a jejich plány rozhodně nebyly mírumilovné. Císař Konstantin IX. velmi špatně vyhodnotil situaci a místo aby se novým nájezdníkům tvrdě postavil, chtěl je využít v mocenských bojích. Tak začala etapa dějin, která skončila pádem Konstantinopole i celé Byzantské říše.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
22.10.2024 >
Ostatní

Mezi lidmi budily posvátnou úctu a sami se nazývaly královými manželkami. Dahomejské Amazonky byla jediná skutečně kompletně ženská armáda v historii. Ovšem byla by chyba je kvůli pohlaví podceňovat. V boji se vyrovnaly mužům a jejich specialita bylo usekávání hlav nepřátel.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
15.10.2024 >
Středověk

Vasa měla být švédskou chloubou. Nejlepší, nejlépe vyzbrojenou, nejobávanější lodí. Zkrátka klenot švédského námořnictva. Po slavnostním vyplutí se však na hladině udržela pouhých 18 minut, než následovala jedna z největších potup pro švédské námořnictvo, i královskou rodinu.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
8.10.2024 >
Středověk >
Blízký východ

Janičáři budili strach ve východní Evropě prakticky celý novověk. Elitní osmanské jednotky pomohly rozhodnout nejednu bitvu. Nakonec se však ze špičkové pěchotní armády stala zastaralá struktura, která staletí bránila modernizaci celé Osmanské říše.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
1.10.2024 >
Novověk >
Evropa

Dnes si již ani neuvědomuje, že slovo karanténa má původ v italském "quaranta giorni", což znamená čtyřicet dní. Co to má společného s karanténou a jak čtyřicet dní pomohlo zachránit tisíce životů? Musíme se podívat několik století zpět do středověku v Itálii.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
24.9.2024 >
Starověk >
Antický Řím

V průběhu
Druhé punské války uštědřil geniální kartaginský vojevůdce Hannibal Římu několik zdrcujících porážek přímo na území Itálie. První z nich se odehrála na řece Trebii a Římané zde pochopili, že tentokrát proti nim stojí minimálně vyrovnaný soupeř.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
16.9.2024 >
Starověk >
Antický Řím

Míčové kolektivní sporty nejsou jen doménou moderní doby. Své týmové hry měli už staří Římané a někdy pěkně drsné. Nejoblíbenější mezi legionáři bylo Haspartum, předchůdce dnešního ragby.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
10.9.2024 >
Starověk >
Egypt

Mořské národy - tak dnes nazýváme národ/y, které zničily několik mocných starověkých říší, téměř vyvrátily tisíciletou egyptskou říši a poté záhadně zmizely. A nikdy dále v historii se již, pokud víme, neobjevili. Co o mořských národech víme a existovaly vůbec doopravdy?
pokračovat

Doba čtení
2 minut
22.8.2024 >
Středověk >
České země

Mongolský vpád a krvavý teror v Evropě je poměrně známý. Věděli jste však, že se divoké hordy dostaly až na území českého státu? Po mnoha vítězných bitvách, kdy Mongolové srazili na kolena většinu armád států východní Evropy se dostali až na Moravu. Čechy se však nakonec řádění těchto divochů vyhnuli. Dá se říci, že díky náhodě.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
10.7.2024 >
Středověk >
České země

Kdo by neznal slavnou báseň Máj od Karla Hynka Máchy, která se zařadila do povinné četby žáků mnoha generací?
Příběh, kde je hlavním motivem otcovražda, aniž by dotyčný vrah vůbec tušil, že se obětí jeho činu stal jeho vlastní otec. Následuje žalář a poté krutá poprava. Do toho si nešťastná mladá dívka, kvůli které se vše událo, vezme život...
pokračovat

Doba čtení
4 minut