4.5.2021 >
Ostatní

Nebyl to Kolumbus a nebylo to roku 1492. Přestože většina z nás má ze školy s objevením Ameriky pevně spjato toto jméno i datum, dnes již s jistotou víme, že to není správně. Kryštof Kolumbus skutečně Ameriku objevil pro následnou rychlou kolonizaci Evropany, ale mnohem dříve k břehům severní Ameriky dorazili severští mořeplavci. Dobrodružné příběhy těchto statečných vikingů však byly na dlouhá staletí zapomenuty.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
28.4.2021 >
Starověk >
Antické Řecko

Perský král Dáreios, který vládl největší říši své doby se dvakrát neúspěšně pokusil obsadit výrazně menší Řecko a podmanit si svobodné městské státy. Před třetí, největší výpravou, Dáreios umírá. Ale jeho nástupce a syn, Xerxes, hodlal otcův úkol dokončit za každou cenu.
Řecko-perské války tak pokračovaly - třetí perská invaze začala roku 480 př.n.l. překročením Helléspontu a tím vstupem na území Evropy.
pokračovat

Doba čtení
7 minut
20.4.2021 >
Starověk >
Antické Řecko

Slavné bitvy u Thermopyl nebo Marathónu byly součástí mnohem většího konfliktu, který dnes označujeme jako Řecko-perské války. Tento konflikt, který trval více jak padesát let, byl soubojem obra s trpaslíkem. Obrovská Perská říše převyšovala rozdrobené řecké městské státy ve všem. Přesto se udatným Řekům podařilo udržet si svoji svobodu a opakovaně porazit největší říši své doby.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
13.4.2021 >
Ostatní

Cukr, jedna z nejoblíbenějších potravin, která v novověké Evropě způsobila revoluci ve stravování, je s námi již několik tisíc let. Svoji cestu do Evropy si cukr hledal dlouho. Přestože ho znali již starověcí Římané, po pádu Římské říše bylo jeho tajemství na dlouhá staletí zapomenuto. Pojďme se podívat na dlouhou historii oblíbené pochutiny.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
7.4.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Ježíš Kristus je možná ta nejzobrazovanější postava lidských dějin. Jen těžko bychom hledali někoho, kdo by jeho podobiznu neznal. Dlouhé vlasy, modré oči, bílá pleť a vysoká hubená postava. Přesně jak to známe z tisíců kreseb, mozaiek, soch a obrazů. Vypadal ale skutečně tak, jak je celou naši historii zobrazován?
pokračovat

Doba čtení
3 minut
30.3.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Lukulské hody, opulentní hostiny trvající celý den, po který hosté hodovali na nejvybranějších pochoutkách, jaké jen dokázali antičtí kuchaři vymyslet. Tento výraz známe dodnes a jeho původ, tak jako u mnoha jiných, sahá až do starověkého Říma. Kdo ale byl ten požitkář Lucullus, po kterém se obří hostiny nazývají?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
23.3.2021 >
Starověk >
Antické Řecko

V době počátků tažení Alexandra Velikého byla Perská říše největší mocností celého světa. Na západě začínala říše v Egyptě a táhla se daleko do asijských oblastí. Jejím vládcem byl Dareios, třetí král tohoto jména. Jeho předchůdci se během řecko-perských válek snažili začlenit do své říše i území Řecka, avšak obrovská perská invaze byla odražena. Zachování samostatnosti bylo ale těžce vykoupeno smrtí tisíců mužů a zničením mnoha měst, včetně Athén.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
16.3.2021 >
Ostatní

Chammurapiho zákoník byl dlouhou dobu považován za nejstarší dochovaný starověký zákoník. Jeho prvenství však poměrně nedávno překonaly zápisy o zákonech sumerského krále Urnammy z města Uru, které jsou datovány do počátku 3. tisíciletí př.n.l. Chammurapiho zákoník je oproti tomu "pouze" z roku 1686 př.n.l. Jde ale jednoznačně o nejvěhlasnější sbírku zákonů, která se nám z těchto dávných dob dochovala.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
9.3.2021 >
Ostatní

Vikingové jsou známi především svými výboji na západ. Jako první se setkali s jejich sekerami mírumilovní mniši na britském ostrově Lindisfarne. Netrvalo však slouho a seveřané začali podnikat výpravy do celé Anglie, Francie, dokonce i na pobřeží Středozemního moře. Dlouho předtím, než vikingští bojovníci obrátili své zraky na západ, podnikali své nájezdy do evropského vnitrozemí východním směrem. K tomu těmto statečným válečníkům a námořníkům, kteří se nazývali Varjagové, posloužily mohutné řeky, po kterých se mohli plavit na svých lodích.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
2.3.2021 >
Starověk >
Egypt

Historie piva je stejně stará, jako ty nejstarší známé civilizace. Jen těžko bychom hledali starověký národ, který nevyráběl nějaký druh nápoje z kvašených obilovin. O popularitě tohoto nápoje svědčí například i to, že je hned několikrát zmíněn v nejstarším epickém díle literatury - sumerském Eposu o Gilgamešovi.
pokračovat

Doba čtení
5 minut