20.12.2022 >
Starověk

Hmoždíř je nádoba s tloučkem pro ruční mletí a drcení různých látek, nebo koření. Samotné slovo hmoždíř pochází z latiny (mortarium), zatímco tlouček se nazývá pistel. Tento nástroj s širokým využitím a to nejen v kuchyni znali již ve starověké Římské říši. Používali ho i Aztékové, kteří mu říkali molcajete.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
16.12.2022 >
Středověk

Jakobova hůl, nebo také Jákobova hůl je jeden z nejstarších a nejjednodušších přístrojů, který se používal pro astronomická i geodetická měření. Nejčastěji využívali Jákobovu hůl námořníci k měření úhlu mezi horizontem a nějakým nebeským tělesem (Slunce, Měsíc nebo hvězda). To bylo používáno k určení kurzu lodi na základě polohy hvězd.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
15.12.2022 >
Středověk

Světlo plamenů vrhá hrůzostrašné stíny na obličej vyšetřovatele i soudce v jedné osobě. Křik upalovaného hříšníka již dávno ustal, avšak v uších přítomných bude znít ještě dlouho. Čarodějnice nebo heretik, jaký je rozdíl? Autorita ve středověkém světe je jen jedna a není radno si s ní zahrávat. Další duši se nepovedlo zachránit, přiznává zklamaný inkvizitor a odchází od hořící hranice řešit další případ nevěrného manžela nebo pouhé bylinkářky. Kdo mu však dal tu pravomoc soudit? Kde se vzala inkvizice?
pokračovat

Doba čtení
5 minut
14.12.2022 >
Středověk >
České země

Prapočátek piva můžeme hledat v Mezopotámii, kde se pěstovalo obilí již v 7. tisíciletí př. n. l. U Slovanů se zmínka o vaření piva objevuje v 5. století n.l. Pivo bylo oblíbeným nápojem hned vedle medoviny. Však o tom máme bohaté důkazy v zápiscích řeckých velvyslanců i u slavného arabského cestovatele jménem Ibn Fadlán, který pití piva u Slovanů zaznamenal v 10. století. V neposlední řadě můžeme zmínit i papeže Pia II., který se rovněž o lásce Slovanů k pivu zmiňuje ve svých spisech.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
12.12.2022 >
Středověk >
České země

Následkem husitských válek byly české země rozvrácené, hospodářství bylo v troskách a Češi měli v okolních zemích pověst kacířů. Kvůli absenci silného krále byla královská moc v úpadku a silný vliv v zemi měla (rozhádaná) šlechta. Ke zlepšení situace došlo až s nástupem Jiřího z Poděbrad k moci, nejprve v roli zemského správce a později krále.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
9.12.2022 >
Středověk >
České země

Žižkov, jak ho znáte dnes, vypadal v 15. století úplně jinak. Dříve se mu říkalo Vítkova hora a šlo klíčové místo pro obranu Prahy. Kolem této hory do města vedly dvě silnice, jedna se klikatila přes Špitálské pole, kde je dnes Karlín. Druhá byla na jižní straně a vedla do Horské brány.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
8.12.2022 >
Novověk

Za zvyk zdobit vánoční stromeček vděčíme Němcům. Dle tradice se za jakéhosi „vynálezce“ vánočního stromku považuje sv. Bonifác. Pravděpodobně vánoční stromeček znali v Alsasku již v 15. století. Již kolem roku 1520 byl údajně prvomájový zvyk pokládat ozdobenou jedli zvanou Maien.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
6.12.2022 >
Starověk >
Antické Řecko

Skrze filmová díla, jakým je například proslulé
300 režiséra Zacka Snydera, se necháváme šokovat, fascinovat, uchvátit a možná také mírně odpuzovat. Ve škole jsme pak možná slyšeli něco o tom, jak se novorozenci házeli ze skály, jak vypadal tvrdý výcvikový systém zvaný
agoge a dozvěděli jsme se několik zásadních jmen vojevůdců. V čem však mohly být tyto zdroje zavádějící a které informace nejspíš zcela vynechaly?
pokračovat

Doba čtení
2 minut
5.12.2022 >
Novověk

Příjmení Levski je spojováno především díky fotbalovému klubu Levski Sofia, který největšího národního hrdinu Bulharska hrdě přijal za svého patrona. Levski byl označován jako Apoštol svobody a ochotně používal pseudonymy Deacon Ignacy nebo Deacon Wasyl. Největší národní hrdina Bulharska, než se zapojil do aktivního boje za národní osvobození, odešel do kláštera, kde složil jáhenský slib.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
1.12.2022 >
Středověk >
Francie

Sérii sladkobolných filmů o krásné markýze Angelice máme tendenci považovat za romantickou smyšlenku. Pravdou však je, že se v řadě scén tohoto příběhu odráží skutečné historické události. Tak třeba zápletka s jedem nebo černá mše, již si nechá sloužit králova milenka. Anebo samotné obvinění Peyraca z čarodějnictví. Všechny tyto příběhové momenty braly inspiraci ve skutečné a opravdu rozsáhlé travičské a čarodějnické aféře, jež pořádně zahýbala Francií druhé poloviny 17. století.
pokračovat

Doba čtení
4 minut