18.8.2023 >
Středověk >
České země

Anglie měla Robina Hooda, na Slovensku zbojníkům kraloval
Juraj Jánošík, ale co u nás na Moravě? Máme i my slavného zbojníka? Hrdinu, který bohaté obíral a o chudé se staral? Máme! Máme totiž Ondráše z Janovic, jenomže ty romantické příběhy o zbojnících většinou tak pravdivé už nejsou…
pokračovat

Doba čtení
4 minut
15.8.2023 >
Ostatní

Dnes se ve všech zprávách potkáváme se zmínkou o zničujících požárech lesů a přírodních areálů. Nedávno jeden z nich zasáhl České Švýcarsko, dnes hoří lesy v Kanadě a oblasti kolem Středozemního moře. Ačkoliv tyto ohnivé přírodní katastrofy jsou jevem novověku, historie lidstva byla poznamenána několika peklo připomínajícími událostmi, které se dotkly velkých měst. I díky těmto katastrofám se rozvinulo požárnictví a městské plánování do podoby, kterou známe dnes.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
11.8.2023 >
Středověk >
Francie

Když Ludvík XIV. umíral, asi nemohl spočinout v úplném klidu. Jeho jedinému dědici v přímé linii – pravnuku Ludvíku XV. - bylo teprve pět let. Ludvík XIV. musel jmenovat regenta – a protože neměl moc na výběr, sáhl po svém synovci Filipu II. Orleánském, kterého však neměl rád a nedůvěřoval mu. Jistě nebylo snadné opustit zemi i pravnuka právě v takové situaci.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
8.8.2023 >
Středověk >
České země

Když se mluví o otroctví, většina z nás si představí plantáže a Afričany v řetězech. Ačkoliv se jednalo o strašlivou kapitolu v historii lidstva, zdaleka nešlo o ojedinělou událost. Otroci a jejich práce budovali celé říše a dnešní divy světa. Dá se říci, že otroctví je staré jako lidstvo samo a jakkoliv smutné to je, tak přetrvalo dodnes, ačkoliv ho společnost i zákony odsuzují. Pojďme se ale podívat do rané středověké Evropy, kde trh s otroky vzkvétal.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
2.8.2023 >
Středověk >
České země

Jméno Jindřicha Matyáše Thurna není příliš známé, přitom šlo o klíčovou postavu českého stavovského povstání. Proč se o něm mluví tak málo? Možná proto, že za své činy nezaplatil hlavou tak jako jiní čeští páni. Šlo však o výraznou postavu českých dějin, která by neměla být zapadána prachem historie.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
25.7.2023 >
Středověk >
Anglie

Richarda Lví srdce máme v představách jako vznešeného krále-válečníka. Může za to nejspíš legenda o Robinu Hoodovi, která krále vykreslila jako dokonalého rytíře, případně další příběhy. Když se však na Richarda podíváme blíže, zjistíme, že jeho reálný obraz měl k ideálu křesťanského panovníka docela daleko.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
18.7.2023 >
Středověk >
Francie

V 16. století se mocenské struktury v Evropě začaly významně proměňovat. Zatímco v předcházejícím období spolu soupeřily primárně Anglie s Francií, v této době musela francouzská královská moc čelit především dravým Habsburkům. Jedním ze symbolů těchto mezinárodně politických změn se stala bitva u Pavie, která potvrdila dominantní postavení habsburského domu v Evropě.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
11.7.2023 >
Středověk >
Francie

Jen málokterá událost ovlivnila středověké dějiny z pohledu žen tak jako aféra v Nesleské věži. Po tomto skandálu se totiž ve Francii definitivně ujalo pravidlo: žena nikdy nesmí zdědit trůn.
pokračovat

Doba čtení
7 minut
28.6.2023 >
Ostatní

Úsvit věku Vikingů. Tak by se dal nazvat útok seveřanů na klášter v anglickém Lindisfarne. Až do této události se Vikingové věnovali zejména
výpravám na východ, ale roku 793 se několik dobrodruhů rozhodlo prozkoumat, co na ně čeká na západě. Bohatá kořist, kterou v klášteře získali, odstartovala staletí vikingských nájezdů do celé Evropy.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
22.6.2023 >
Středověk >
České země

V Rokycanech, v místě křížení Litohlavské ulice s Madlonovou, stojí tzv.
Černá mohyla. Je památkou na smutnou událost, která se odehrála v listopadu 1642 a při níž došlo k decimaci Madlonova jízdního pluku. Počátek tohoto tragického příběhu se pojí se druhou bitvou u Breitenfeldu, jež se odehrála se v době třicetileté války, 2. listopadu 1642, severovýchodně od Lipska. Střetla se v ním švédská vojska pod vedením
polního maršála Lennarta Torstenssona s císařským vojskem, jež vedl arcivévoda
Leopold Vilém Rakouský (mladší bratr císaře Ferdinanda III.) společně se svým zástupcem
Ottaviem Piccolominim, jenž byl polním maršálem Svaté říše římské.
pokračovat

Doba čtení
3 minut